Autor Wątek: Suwalskie Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu  (Przeczytany 2515 razy)

MartaG

 • Gość
Suwalskie Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« dnia: 09 Lip, 2008, 12:13:19 »
Szczudlarze, aktorzy, muzycy i tancerze już wkrótce na trzy tygodnie opanują przestrzenie miasta. Zbliżają się 3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008.

Pomóż nam przy organizacji festiwalu! Zabierz znajomych!


Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" szuka osób chętnych do pomocy przy organizacji 3. Suwalskich Teatr-Akcji 2008 (3-23 sierpnia).


Spotkanie organizacyjne:
21 lipca (poniedziałek)
godz. 18:00
ul. Sejneńska 18, II piętro (siedziba Teatr-Akcji)


Serdecznie zapraszamy, o szczegóły pytajcie w tym wątku albo na maila.

Marta G.
Biuro Festiwalu
« Ostatnia zmiana: 26 Lip, 2008, 18:22:24 wysłana przez noka »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lip, 2008, 16:01:22 »
No własnie, jakieś szczegóły?  :)
Przede wszystkim jakiej pomocy oczekujecie?
Mogę pomóc w działniach promocyjnych. Jeśli posiadacie baner do umieszczenia na stronie www, to mogę wrzucić tu i tam.

MartaG

 • Gość
Odp: Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lip, 2008, 19:51:34 »
Tak naprawdę przyda się każda pomoc i to jest trochę tak, że każdy może robić to, w czym najlepiej się czuje. Potrzebne są więc osoby do kontaktowania się z artystami, pomocy przy organizacji warsztatów, załatwiania spraw w urzędach, plakatowania, robienia zakupów... roboty jest mnóstwo, a szczegółowo pogadamy na spotkaniu w poniedziałek.


Co do pomocy przy promocji to interesujące. Napiszę na maila. Dzięki serdeczne za odzew i pozdrawiam!!

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lip, 2008, 18:21:15 »

Trzecie Suwalskie Teatr-Akcje


W związku z wcześniejszą deklaracją i prowadzoną korespondencją e-mailową z MartąG,  Forum Suwałki przyłącza się do promowania tego wydarzenia. Na stronie głównej Forum pojawił się właśnie baner informacyjno-reklamowy, po jego kliknięciu przechodzimy na stronę główną projektu Teatr-Akcji tj. http://www.teatr-akcje.pl,  gdzie podawane są wszystkie aktualne informacje związane z imprezą.

Zachęcam także do obejrzenia klipu zawierającego montaż z ubiegłorocznego cyklu imprez. Łatwiej będzie zrozumieć czym są Teatr-Akcje.
Marta obiecała wrzucać na Forum co jakiś czas relację z przebiegu Tertr-Akcji - trzymam za słowo.

MartaG

 • Gość
Odp: Suwalskie Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sie, 2008, 18:28:59 »
Za nami 13 dni i 11 wydarzeń


Teatr-Akcje nie zwalniają, bo już dziś na Pasażu Grande-Synthe przy Zegarze Milenijnym prapremiera widowiska przygotowanego przez suwalski Teatr Form Czarno-Białych Plama oraz skierniewicki Teatr Realistyczny.

Obie grupy pracowały nad spektaklem przez ostatnie 5 dni. Warsztaty w Wigrach prowadzili instruktorzy z Suwałk i Skierniewic. Tematem widowiska jest Polska i polskośc, a młodych aktorów będzie można zobaczyc dziś o 20:00 na pasażu przy Zegarze Milenijnym.

Widowisko jeszcze przed nami, a za nami już 11 artystycznych wydarzeń. W Suwałkach prezentował się m. in. Teatr Fuzja z Poznania i Teatr Realistyczny ze Skierniewic. Można było obejrzec też spektakle przygotowane przez suwalską Plamę i Teatr NiePogodzinach. Wszystkie wydarzenia cieszyły się dużą frekwencją, nie inaczej było też na humorystycznym spektaklu kukiełkowym Kuby Kaprala z Poznania. "Przygody pana Ch. W. de Prącie", pokazane w pizzerii Rozmarino, rozbawiły widzów, którzy nie tylko zajęli wszystkie stoliki, ale usiedli też na podłodze, podestach i schodach.

Najwięcej emocji wzbudziło jednak widowisko "Czas Matek" legendarnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania. 10 sierpnia nad Zalew Arkadia przybyły setki suwalczan, by uczestniczyc w tym spektakularnym, przygotowanym z ogromnym rozmachem spektaklu. Autorzy widowiska, za pomocą symboli, opisują matki, które rodzą i wychowują dzieci tylko po to, by zginęły one w walkach i więzieniach. Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu (premiera w 2006 roku) była 50. rocznica wydarzeń poznańskiego czerwca '56, jednak treśc widowiska można odnieśc do wszystkich wojen świata.

Przed nami jeszcze tydzień teatralnego święta. Tym razem zrobi się myzycznie, bo organizatorzy przygotowali 2 koncerty. Szczegółowy program festiwalu można znaleźc na stronie www.teatr-akcje.pl

Organizatorem 3. Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych Plama.« Ostatnia zmiana: 16 Sie, 2008, 18:33:49 wysłana przez MartaG »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Suwalskie Teatr-Akcje 2008 - pomoc przy festiwalu
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sie, 2008, 23:24:34 »
Zamieszczam relację i zdjęcia przesłane przez Martę.

3. Suwalskie Teatr-Akcje zakończone

Co roku w sierpniu Suwałki zamieniają się w jedną wielką scenę - nie inaczej było też w te, mijające już,  wakacje. Wszystko dzięki organizatorom i uczestnikom 3. Suwalskich Teatr-Akcji - plenerowego festiwalu artystycznego.

Impreza zaczęła się 3 sierpnia, ale już dwa dni wcześniej wolontariusze informowali o niej na stoisku na miejskim deptaku. Każdy zainteresowany mógł podejść do stolika, dostać program i ulotki oraz  zapytać o najciekawsze wydarzenia festiwalu. Tych bardziej nieśmiałych wolontariuszki przez megafon zachęcały do udziału w imprezie.

Stoisko. Fot. Jakub DziemianPierwszym spektaklem, jaki widzowie mogli oglądać, był „Sen Wahazara”, przygotowany przez Teatr Fuzja z Poznania w oparciu o tekst „Gyubal Wahazar” St. I. Witkiewicza. Przedstawienie opowiada o próbie mechanizacji kobiety, o sposobach ograniczania jej wolności i kobiecości. To pokazanie kobiety jako narzędzia służącego do spełniania podstawowych, błędnie przypisywanych od zawsze ról i obowiązków – pranie, gotowanie, rodzenie dzieci. „Sen Wahazara” to stwarzanie świata, w którym kobieta podlega mężczyźnie na każdej płaszczyźnie. Widzowie zobaczyli ten spektakl dwa razy – najpierw w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, a potem w siedzibie Teatr-Akcji w Suwałkach.


Sen Wahazara. Fot. Jakub Dziemian


Kolejne dni festiwalu to kolejne przedstawienia. Teatr NiePogodzinach z Suwałk zaprezentował spektakl „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci”, opowiadający o problemach współczesnej rodziny i skomplikowanych relacjach między jej członkami. Nie zabrakło też wydarzeń plenerowych – Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk oraz Teatr Fuzja z Poznania pokazały w Dowspudzie i Suwałkach przygotowane wcześniej widowisko, zatytułowane „Cafe Strada”. Produkcja powstała podczas wspólnych warsztatów obu grup  w pierwszym tygodniu tegorocznych Teatr-Akcji.
Jednak najwięcej emocji dostarczyło widowisko multimedialne legendarnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Spektakl pt. „Czas Matek” powstał z okazji obchodów 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56. Stanowi on ciąg obrazów i wydarzeń, które wypełniają życie Kobiety – Matki. Początkiem jest „cud narodzin”, który wprowadza kobietę w świat macierzyństwa i bezinteresownej miłości do dziecka. Jednak przychodzi czas, kiedy to dziecko odchodzi i porywa je chaos świata. Świata pełnego niesprawiedliwości i okrucieństwa. Wraz z odejściem dziecka, jego śmiercią – odchodzi, umiera część samej matki . Pozostaje pustka i cierpienie. Przejmujące widowisko o matkach, rodzących dzieci po to, by ginęły one na wojnach, obejrzały w Suwałkach setki widzów.

Czas Matek. Fot. Jakub DziemianPo mocnym i wstrząsającym widowisku widzowie mogli obejrzeć przedstawienie lekkie i humorystyczne. Kuba Kapral, aktor Teatru Ósmego Dnia, pokazał w Rozmarino spektakl kukiełkowy tylko dla dorosłych pt. „Przygody Pana Ch. W. de Prącie”. Do Suwałk przyjechał także Teatr Realistyczny ze Skierniewic. I znów zrobiło się poważnie, bo twórcy wzięli na warsztat temat ojczyzny i patriotyzmu. Przyjrzeli się mu w dwóch widowiskach – w monodramie „Mc Gyver Paluchosky & end” oraz w produkcji przygotowanej wraz z suwalską Plamą – „Santa Polonia”.
Ostatnie dni Teatr-Akcji upłynęły pod znakiem muzyki. W siedzibie festiwalu wystąpiły dwie grupy folkowe – Dikanda ze Szczecina oraz Nagual z Białorusi. Koncertowi drugiego z zespołów towarzyszyła projekcja filmu Mirka Dembińskiego „Muzyczna partyzantka”. Obraz opowiada o młodych ludziach, którzy nie poddają się reżimowi Łukaszenki i walczą z nim, organizując koncerty i śpiewając białoruskiego rocka. 

Koncert Dikandy w siedzibie Teatr-Akcji. Fot. Jakub DziemianFestiwal zakończył się warsztatami artystycznymi dla dzieci na Kaczym Dołku. Wzięła w nich udział około setka najmłodszych mieszkańców osiedla Północ. Wieczorem, także na Kaczym Dołku, odbył się ostatni spektakl tegorocznych Teatr-Akcji – „Ptam”, przygotowany przez suwalską Plamę.

Warsztaty


Organizatorami 3. Suwalskich Teatr-Akcji są Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” oraz Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk.