Autor Wątek: Rejestracja - zabezpieczenie reCaptcha  (Przeczytany 5763 razy)

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Rejestracja - zabezpieczenie reCaptcha
« dnia: 04 Wrz, 2008, 16:49:40 »
W związku z masowymi próbami rejestrowania się na Forum różnej maści automatów, robotów i spamerów, postanowiłem zabezpieczyć formularz rejestracji nieco bardziej wyrafinowaną techniką odróżniania ludzi od maszyn. Mechanizm nazywa się:

reCaptcha

Głównym zadaniem systemu jest zabezpieczenie stron internetowych przed spamem (co nas najbardziej interesuje) oraz rozpoznawaniu treści starych ksiąg i pism, by przenieść je do postaci cyfrowej.

Podczas rejestracji, ostatnim polem do wypełnienia jest właśnie pole reCaptcha:W białym okienku na żółtym tle wpisujemy dwa słowa widoczne na obrazku oddzielające je spacją, czyli:
At Pardington

Czy drugie slowo to napweno Pardington - nie jestem pewien, ale nie ma to większego znaczenia. Jest to bardziej istotne dla drugiego celu powstania reCaptcha, czyli digitalizacji strarych ksiąg.

Może się zdarzyć taki niefart, że na obrazku będą wyrazy bardziej trudne do odczytaniaWówczas są trzy sposoby:
1. Pomęczyć się z odczytaniem obrazków ze świadomością, że uczestniczy się w naukowym projekcie ;D
2. Odświeżyć stronę w nadziei, że pojawi się łatwiejszy obrazek,
3. Wysłać e-mail z prośbą o założenie konta do  noka lub  pawy
Istnieje też mozliwość "odsłuchania" obrazków (trzeba kliknąć na głośniczek).


Na koniec ciekawostka:
Cytuj
Okazuje się, że dzięki reCAPTCHA użytkownicy dokonują transkrypcji 160 książek dziennie, z ponad 99% dokładnością, mimo że większość z nich nie ma pojęcia, że uczestniczy tym samym w jakiejkolwiek użytecznej pracy.

« Ostatnia zmiana: 12 Paź, 2008, 17:15:17 wysłana przez noka »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Rejestracja
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sty, 2009, 12:36:01 »
Procedura rejestracji na Forum wymaga aktywacji własnego konta poprzez kliknięcie w link wysłany na adres e-mail podany przy rejestracji.
Do części osób, z różnych przyczyn taki e-mail nie dociera, gdyż często jest blokowany na skrzynkach portalowych (Onet i WP).
E-mail aktywacyjny jest wysyłany niezwłocznie po rejestracji i jeśli nie dotarł do adresata w przeciągu kilku godzin - oznacza to, że po drodze wystąpił  problem.
Jeśli po 7 dniach od daty rejestracji użytkownik nie aktywuje konta - jest ono usuwane.

Przypominam, że można poprosić o aktywację konta, wysyłając e-mail na admin[at]forum.suwalki.pl  (musi to być ten sam e-mail, który został podany przy rejestracji).
« Ostatnia zmiana: 06 Lis, 2010, 22:26:23 wysłana przez noka »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rejestracja - zabezpieczenie reCaptcha
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lis, 2010, 22:53:58 »
Info w sprawie rejestracji kont użytkowników:

W ostatnim okresie na naszym Forum rejestrują się użytkownicy, których celem nie jest bynajmniej prowadzenie dyskusji z innymi użytkownikami. Wykorzystują  w tym celu różnego typu programy i skrypty, które automatycznie i masowo zakładają konta na wielu forach.
W związku z tym zmieniona została Umowa Rejestracyjna - od tej chwili każdy użytkownik, który aktywował konto, ma czas 3 dni na napisanie posta i tym samym dołączenie do grona użytkowników z niezerową ilością postów.
Aby nie zmuszać nikogo do pisania na siłę, został założony wątek Powitania, gdzie można bez problemu spełnić ten obowiązek :)

Nadal obowiązuje także zasada usuwania kont, na które nie było logowania przez 365 dni (nie dotyczy użytkowników z sensowną ilością postów na koncie).

Zapewne w przyszłości okres ten będzie skrócony o połowę w odniesieniu do tych użytkowników, którym nie udało się zmienić rangi na Forumowicz (czyli nie zdołali napisać 10 postów przez pół roku :) )